
Засідання бюджетної комісії Миколаївської міської ради, що відбулося 23 лютого, сколихнуло громадськість озвученою пропозицією виділення з бюджету міста 23 мільйонів гривень для погашення заборгованості ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» за послуги з розподілу природного газу перед АТ «Миколаївгаз», працівники якого через недоотримання фінансів працюють із затримками заробітної плати.
Чому виникла така ситуація і який вихід з неї – розповідає директор ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» Микола Логвінов.
«Наразі заборгованість підприємства за послуги з розподілу природного газу перед АТ «Миколаївгаз» становить 23 млн грн. Це яскраве свідчення необґрунтованості чинних тарифів на теплову енергію та послугу централізованого опалення, що застосовуються до абонентів ОКП «Миколаївоблтеплоенерго». І ця заборгованість буде надалі лише зростати через невідповідність методик нарахування плати за розподіл природного газу з відображеною в затверджених тарифах на теплову енергію, та до кінця року збільшиться до 70 млн грн , що в подальшому призведе до нарахування штрафних санкцій на вказану заборгованість та понесенням додаткових збитків підприємством», - повідомляє Микола Логвінов.
При цьому, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» з 2019 року працює за збитковим, економічно необґрунтованим тарифом на централізоване опалення, за яким обсяги виробництва теплової енергії не відповідають фактичним показникам більш як на 40% та який не покриває фактичні витрати на виробництво тепла для населення, що призводить до зростання збитків підприємства кожного сезону. Загалом питання різниці в тарифах не фінансується, починаючи з 2015 року, а постійний ріст дебіторської заборгованості взагалі позбавляє можливості підприємства сплачувати заробітну плату працівникам, податки до бюджетів всіх рівнів та купувати матеріали і виконувати заходи інвестиційної програми та планово-попереджувальних робіт.
«Укладений у лютому цього року Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та гарячої води в Україні призупинив процедуру коригування тарифів на невизначений термін, тож підприємство і далі працює застосовуючи економічно збитковий тариф, не маючи змоги розрахуватися за газ, розподіл газу, електроенергію і т.д. Усе це – збитки, що тільки накопичуються», - коментує директор ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».
Так, через відсутність можливості застосовувати для населення встановлений тариф на послугу з постачання теплової енергії в 2020 році ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» недоотримало майже 135 млн грн. А в 2021 році сума недоотриманих коштів підприємством через штучне стримування зросту тарифу на теплопостачання для населення становитиме вже 285 млн грн.
Микола Логвінов також пояснює, що укладений Меморандум передбачає розробку визначення механізму з погашення нарахувань за послуги з розподілу природного газу, погашення теплопостачальним підприємствам різниці між фактичною вартістю газу та передбаченою в діючих тарифах. Але водночас залишається ще низка проблемних питань, які Меморандум не вирішує, адже окрім зростання вартості газу, зростає і вартість інших енергоресурсів, а саме електроенергії та води, змінюється мінімальна заробітна плата, та інші статті.
«Ми направили вже ряд офіційних звернень і до Прем’єр-міністра України, і до Мінфіну, і до Мінрегіону – це масштабне питання, ситуація є подібною в ряді теплопостачальних підприємств, які працюють збитково, із заблокованими рахунками через заборгованість, ледве ведучи свою господарську діяльність та із затримками зарплати працівникам. Повинен бути комплексний та зважений підхід. Водночас ми дякуємо Миколаївській міській раді та її депутатам за постійну підтримку підприємства та розуміння усіх перепон на нашому шляху до надання містянам якісних послуг теплопостачання та подальшої модернізації теплових мереж та котелень», - резюмує Микола Логвінов.