» » Минуло двадцять вісім років iз часу Чорнобильської катастрофи

Минуло двадцять вісім років iз часу Чорнобильської катастрофи

Горезвісний вибух на Чорнобильській АЕС забрав життя і здоров’я багатьох жителів України.

Ось як згадує день страшної трагедії Шепель Ірина, евакуйована із зони відчуження.
«Я тоді малою була. Ми проживали на той час у прекрасному місті Чорнобиль. Мій батько - Ліщук Віктор Володимирович – працював механіком на СТ-72 Чорнобильської РЕБ флоту (базі, на якій будували і експлуатували річкові кораблі).
У той день батька та всіх чоловіків (і навіть жінок) підприємства було направлено до кар’єру, в якому вони змішували пісок зі свинцем, грузили в мішки, які потім підв’язували до гелікоптерів, що скидали мішки у жерло палаючого реактора. Люди працювали три дні, ніхто навіть гадки не мав, як це в майбутньому вплине на стан здоров’я.

Жителів міста Чорнобиль та навколишні села почали евакуйовувати 5 травня 1986 року. Мене зі старшою сестрою та мамою вивезли до бабусі в Житомирську область, а батько лишився допомагати переселятись людям з навколишніх сіл. Потім мешканців нашого містечка розселили по різних містах України, де були порти Укррічфлоту. Так ми потрапили до міста Миколаєва, де нині і проживаємо.

Ми з сестрою маємо свої сім’ї і щиро сподіваємось, що наші діти не відчують такого болю та страху, що пережили ми в дитинстві».

Аварія на Чорнобильській атомній електростанції поставила перед людством велику кількість проблем, пов’язаних з ліквідацією її наслідків. Протягом ряду років основним пріоритетом соціальної політики держави є соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Сьогодні на території Миколаївської області перебуває на обліку 7301 особа, постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з яких 39 % – учасники ліквідації, 59 % - потерпілі від Чорнобильської катастрофи, з яких 22% - діти.

Згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ці громадяни користуються різними видами пільг, отримують компенсації за рахунок коштів державного бюджету, зокрема:

Виплата компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування;
Виплата компенсації сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування потерпілих дітей;
Виплата компенсації за шкоду заподіяну здоров’ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення громадян;
Виплата підвищених стипендій;
Надання додаткової відпустки працюючим громадянам;
Санаторно-курортне лікування та оздоровлення;
пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги, послуги зв"язку, на придбання твердого палива, на проїзд.
Загальна сума усіх видів нарахованих пільг та компенсацій у 2013 році становила 15,2 млн. грн., спочатку 2014 року - 3,6 млн. грн.

Щороку в обласному бюджеті визначаються видатки на забезпечення постраждалих громадян в аптечних закладах безкоштовними ліками за рецептами лікарів, а також на безкоштовне зубопротезування. У 2013 році використано на цю мету 1 млн. 180 тис.грн.

За рахунок коштів обласного бюджету громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та дітям-інвалідам, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, надається одноразова матеріальна допомога. У 2013 році отримали цю допомогу 335 осіб у розмірі 1,1 тис.грн. на загальну суму 368,5 тис. грн. У 2014 році ця допомога надається у збільшеному розмірі — по 1210 грн. З бюджетів міст і районів області громадянам зазначених категорій також надається одноразова матеріальна допомога, зокрема, у 2013 році — на загальну суму 360,8 тис. грн.

2013 року за рахунок благодійних коштів було організовано оздоровлення у літній період 157-ми дітей в оздоровчому комплексі санаторного типу „Очаків”

За бюджетною програмою «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2013 рік придбано три квартири учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 та 2 категорії у м. Миколаєві та у м. Первомайську.

Органами виконавчої влади та місцевого самоврядування приділяється постійна увага вирішенню питань постраждалих громадян.



У нашій області щороку проводяться заходи, які вже стали традиційними.

І цього року, як завжди, 25 квітня о 8.30 год. буде проведено мітинг з покладанням квітів у пам’ятника „Скорботний янгол Чорнобилю” у Чорнобильському сквері.

 

Використання матеріалів сайту можливе тільки із зазначенням нашого сайту як першоджерела!